آهنگسازی

آهنگسازی چیست؟

در ابتدا یک نکته‌ی بسیار مهمی که بایستی به آن اشاره شود این است که آهنگسازی صرفاً خلق یک ملودی یا نغمه نیست.  عمل آهنگسازی فرآیندی است که موجب خلق و تألیف نهایی یک اثر موسیقی می‌شود.

  فرایند آهنگسازی توسط یک آهنگساز انجام‌شده و آهنگساز با به کار گیری از علم و تئوری موسیقی ساخت ملودی را انجام داده و هارمونی قطعه را تنظیم کرده و درنهایت با استفاده ساز بندی  قطعه را رنگ‌آمیزی می‌کند.

آهنگ‌ساز حرفه‌ای، قطعه‌ی قدرتمند

 درواقع فرآیند آهنگ‌سازی همانند نقاشی می باشد و هر چه نقاش متبحر باشد به‌تناسب اثر حرفه‌ای‌تر و ارزشمندتر تولید خواهد شد.

 بدین سبب می‌توان گفت که برای داشت یک قطعه آهنگسازی شده‌ی قدرتمند نیازمند یک آهنگساز حرفه‌ای هستیم . یک آهنگساز حرفه‌ای دارای ویژگی‌های است که توسط این ویژگی‌ها می‌توان به سطح آهنگساز پی برد.

آهنگسازی
آهنگسازی​

یک آهنگ ساز حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

 

  1. یک آهنگساز حرفه‌ای بایستی در ابتدا ذوق و استعداد لازمه درزمینهٔ ی موسیقی را داشته باشد و از طریق آن بتواند اثرات مجذوب‌کننده و دل‌نشینی خلق و تنظیم کند.
  2. پیش‌نیاز حرفه‌ی آهنگسازی  آشنایی با مفاهیم و اصول تئوری موسیقی می باشد و آهنگساز با توجه به دانش و علم موسیقیایی خود یک قطعه هنری را می‌سازد.
  3. آهنگساز حرفه‌ای بایستی با تمامی سبک‌های موسیقی که در حال حاضر در حوضه‌ فعالیت خود موجود است آشنایی کافی داشته باشد.
  4. درواقع هر سبکی دارای مخاطبان خاصی می باشد که علاقه‌مند به سبک اثر هستند. آهنگساز حرفه‌ای آشنایی کافی با جامعه مخاطب خود و سلیقه‌ی آن را داشته و اثراتی خلق می‌کند که موردپسند مخاطبان باشد  و باعث جذب مخاطبین بیشتری شود که این ویژگی، از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین ویژگی آهنگساز حرفه‌ای است که موجب محبوب و بنام شدن یک قطعه می‌شود.
  5. لازمه‌ی آهنگسازی، درک موسیقی است که توسط فراگرفتن آلات موسیقی تحقق می‌یابد. آهنگساز باید با یک یا چند ساز موسیقی آشنایی داشته و قدرت و مهارت نواختن را دارا باشد تا درک صحیح‌تری نسبت به موسیقی پیدا کند.
  6. تعیین‌کننده‌ی مهارت خالق یک اثر، خود اثر می باشد. یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین راه برای پی بردن به قدرت آهنگساز،آثار او است که شما می‌تواند با بررسی قطعه‌های ساخته‌شده به مهارت آهنگساز پی ببرید.

آهنگسازی به چه صورت انجام می شود؟

آهنگسازی یک فرآیند تخصصی است که توسط این فرآیند، از یک ایده‌ی ذهنی، یک اثر موسیقی خلق می‌شود. فرآیند موسیقی دارای فیلترهای مختلفی است که با هر بار عبور از این فیلترها اثر تکمیل‌تر شده و درنهایت آماده‌ی اجرا می باشد.

  • اولین گام سبک آهنگ

در ابتدا بایستی سبک آهنگ تعیین شود که به طبع متناسب با میل و ذوق جامعه‌ی مخاطبان باشد. سبک‌هایی مانند  سنتی، کلاسیک، مینی مال، اصیل (ایرانی)، محلی، پاپ، ریتم‌اند بلوز، جاز، بلوز، پانک ،متال و … دارای مخاطبان زیاد هستند که سبک‌های سنتی، محلی ، اصیل، پاپ، کلاسیک، متال و جاز از پرطرفدارترین سبک‌ها در ایران می‌باشند.

  • دومین گام تنظیم فرم‌ها 

فرم‌ها متناسب با سبک خود توسط آهنگساز ساخته‌شده  و  با بررسی مدت‌زمان آن و تعداد قسمت و … چینش صحیح و ترکیب مناسبی از فرم‌ها تهیه می‌شود.

  • گام سوم واردکردن ایده‌ی آهنگ‌سازی است

آهنگساز در این مرحله ایده‌های خود را وارد کار می‌کند و با تنظیم کار بین ساز و صداهای مختلف، طعم قطعه را می‌چشد.

پس‌ازاین مراحل، با عبور دادن قطعه از چندین فیلترهای تخصصی، اثر خلق می‌شود.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با فرآیند آهنگسازی با ما همراه باشید، گروه سازآهنگ با استفاده از قوی‌ترین و مؤثرترین روش‌های آهنگسازی و همچنین با استفاده از افراد مجرب که دارای فعالیت و رزومه‌ی قدرتمندی می‌باشند، شما عزیزان هنرمند را در مسیر پیشرفت و موفقیت درزمینهٔ ی موسیقی همراه می‌کند.

آهنگسازی