تنظیم

یک قطعه موسیقی پس از طی مرحله‌ی آهنگسازی شکل‌گیری کلی به خود گرفته و وارد مرحله تنظیم می‌شود. تنظیم قطعه موسیقی به معنای چینش و ترکیب‌بندی و آرایش قطعه‌ی موردنظر می باشد و توسط تنظیم‌کننده انجام می‌گیرد. تنظیم‌کننده با استفاده از تکنیک‌های صوتی و بکار گیری از الویت سازها چیدمان سازها را مشخص کرده و لحن اثر را مشخص می‌کند.  

تنظیم‌کننده، یک قطعه را به چه صورت تنظیم می‌کند؟

درواقع تنظیم‌کننده، اثر را از آهنگساز می‌گیرد و زمینه‌های همراهی برای تأثیرپذیری بیشتر آن به وجود می‌آورد. تنظیم‌کننده بایستی همانند آهنگساز دارای علم و سواد بالایی درزمینه موسیقی باشد تا یک اثر فوق‌العاده را خلق کند. تنظیم‌کننده علاوه بر علم و تئوری کامل موسیقی باید با تئوری پیشرفته موسیقی آشنا باشد. به قابلیت اجرای انواع سازها و حس و روح صدای آن‌ها آشنا بوده و از تأثیر روی مخاطب اطلاع داشته باشد. از علومی مانند هارمونی و کنترپوان در موسیقی آشنایی داشته و مهارت‌هایی عملی در استفاده از آن‌ها درآمیزش و ترکیب‌بندی نت‌ها داشته باشد. تنظیم‌کننده با ساز های موسیقی آشنایی کامل دارد و با استفاده از این شناخت برای نت‌های قطعه سازهای متناسب را انتخاب می کند. آهنگساز با پیدا سازی عمل تنظیم روی قطعه، روحی به اثر می‌بخشد.

 

تنظیم موسیقی
تنظیم آهنگ

علم تنظیم موسیقی

علم تنظیم موسیقی دارای قواعد و فرمول‌های خاصی می باشد که با چیدن اصوات در کنار هم روحی در پیکره  قطعه می‌دمد. به‌عنوان‌مثال علم تنظیم، صداهای همخوان را در کنار قرار می‌دهد و تمامی صداها را به‌گونه‌ای می‌آراید که باعث آزار گوش شنونده نباشد و صداهای ضعیف در موقعیت مناسب و حس و حال مناسبی به شنونده برای بازخورد بهتری ارائه می‌شود.

 انتخاب ساز مناسب در علم تنظیم بدین گونه است که ساز بایستی کاملاً بر هارمونی قطعه تطبیق پیدا کند. به‌عنوان‌مثال نواخت ریتم با گیتار، بیس با درام و قطعه‌ی رمانتیک  نرم و آرام با پیانو و … از چیدمان علم تنظیم در موقعیت‌های خاص می باشد.

تعیین وتغییر داینامیک

درواقع تنظیم‌کننده و آهنگساز با تعیین داینامیک و تغییراتی در قسمت‌های ورس و ترجیع‌بند حس و حالت خاصی در قطعه به وجود می‌آورد که از نمونه‌ی این حس و حال‌ها می‌توان به ایجاد تحرک در قطعه اشاره کرد که باعث جذب مخاطبان بیشتری می‌شود.

چینش و ترتیب ساز ها

یک تنظیم‌کننده درواقع قسمت‌های مختلفی از نت‌ها را ها در بین سازهای موسیقی مختلفی پخش می‌کند تا بازخورد بسیار مناسبی را از قطعه به دست آورد. به‌عنوان‌مثال قسمتی از ملودی را ویالون و گیتار با اجرای آرپژ در پیانو پیاده‌سازی می‌کند.

تنظیم ریتمیک

قسمت ریتمیک یک قطعه مهم‌ترین نقش را در انتقال حس در مخاطب ایفاء می‌کند. ریتم 6/8 اسلوراک حس غمگین و 4/4 رومبا حس شاد و هیجانی و ریتم‌های مختلف دیگر حس‌های مختلفی را به شنونده منتقل می‌کند. و اینکه ساز های مختلفی برای عملیات ریتمیک در موسیقی بکار رده می‌شود مانند کیبورد، درامز،کاخن و گیتار و … تنظیم‌کننده  بایستی مشخص کند که چه ریتمی توسط چه دستگاهی نواخته شود یا به‌طورکلی با قرار دادن پارت‌های هماهنگ در قسمت‌های مختلف قطعه ازجمله ورس و ترجیح بند یک تنظیم اصولی از کار داشته باشد.

تنظیم صدا

 تنظیم صدا یا وکال در موسیقی بدین‌صورت انجام می‌شود تنظیم‌کننده به‌گونه‌ای صداها را تنظیم کرده که همه اصوات موجود در موسیقی به‌خوبی درگیر کار شوند و شنونده از وجود آن آگاهی پیدا کند به‌گونه‌ای که دو وکالیست با هجاهای مختلف در کار فعالیت دارند صدای هر دو وکالیست مؤثر در همراهی یک قطعه‌ی تنظیم‌شده باشند.

تغییر گام

تغییر گام، برای ایجاد حس متفاوتی و تنوع در موسیقی بکار برده می‌شود. یک قطعه آهنگ با گام ثابت در حال اجزا می باشد در مدت‌زمان شاید این گام برای شنونده خسته‌کننده شود و در چنین مواقعی تنظیم‌کننده با ایجاد یک فرآیند مدولاسیون این یکنواختی و خستگی را آهنگ برمی‌دارد.

این نکات ذکرشده تنها بخش کوچکی از علم تنظیم موسیقی می باشد که به‌طور خلاصه برای شما شرح داده‌ایم.موسسه سازآهنگ با داشتن سابقه‌ای درخشان درزمینه تنظیم آهنگ، شما عزیزان علاقه‌مند به خوانندگی و موسیقی را همراهی می‌کند و با پشتیبانی قوی، موفقیت را برای شما تحقق می‌بخشد.ه