شعر و ترانه

یک شعر و ترانه خوب و به‌یادماندنی لازمه یک آهنگ و یک قطعه‌ی موسیقی موفق است که در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد . شعر دارای دنیای بسیار وسیعی است که قدمت چند هزارساله را در تمامی ملت  و امت‌ها دارد که توسط افراد عالم و آگاه به حوضه‌ی مربوطه سروده شده است .

ترانه

ترانه را می‌توان همان شعری دانست که با ملودی و ریتم ترکیب‌شده و آوایی دل‌نشین را به شنونده منتقل می‌کند پس بنابراین ترانه را به‌عنوان یک هنر آوایی به خاطر می‌سپارند. امروزه ترانه مخاطبان بیشتری نسبت به شعر می‌تواند به خود جذب کند همان‌طور که طرفداران موسیقی و قطعه‌های آهنگین بیشتر از شعرهای سروده شده می باشد و دلیل این امر درک آسان و قدرت انتقال بالای احساس به مخاطب توسط ترانه دانست.

ترانه‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند  و مواردی نظیر ترانه‌های امروزی، سنتی یا شعرهای کلاسیک، ترانه‌های محلی و … در کشورمان رواج پیداکرده‌اند.

شعر و ترانه
آهنگسازی

انواع ترانه

ترانه امروزی

این نوع ترانه‌ها از اشعاری  امروزی با ادبیات فولیکوریک ساخته‌شده‌اند که درک بسیار آسانی نسبت به دسته‌بندی‌های دیگر ترانه دارد. درک ترانه‌های امروزی نیازمند دانستن علم ادبیات و موسیقی نیست و به این دلیل مخاطب ارتباط بهتری می‌تواند با چنین ترانه‌هایی برقرار کند. هم‌چین ملودی و ریتم بکار برده شده در ترانه‌های امروزی کاملاً شناخته‌شده می‌باشند. به همین دلیل است که موسیقی امروزی در درک آوای موسیقایی قدرت بالایی دارد.

ترانه سنتی

ترانه‌های سنتی ریشه و قدمت چند صدساله را در منطقه ما داشته است و به‌عنوان یک موسیقی اصیل و پربار شناخته می‌شود. اشعار موجود در چنین ترانه‌هایی بسیار ادبی بود و برای درک معنا و مفهوم آن نیازمند تأمل و تفکر فراوانی است . این اشعار گاهی توسط شاعران بزرگ ایرانی مانند حافظ، سعدی، رودکی، نظامی، وحشی بافقی و بسیار از شاعران بزرگ و بنام ایرانی سروده می‌شوند یا توسط شاعران امروزی 

موسیقی این دسته نیز همانند شعرهایش بسیار اصیل بوده و به‌طورکلی موسیقی سنتی دارای 13 نوع دستگاه مختلف می باشد و هرکدام دارای چندین گوشه تشکیل‌شده است. ارتباط برقرار کردن با چنین موسیقی نیازمند دانسته‌های پیش‌نیاز در مورد موسیقی سنتی و ادبیات کلاسیک بوده است و بنابراین موسیقی سنتی دارای مخاطبان خاصی می‌باشند که توانایی درک و هضم چنین موسیقی دارند.

ترانه محلی 

 ترانه های محلی ازجمله ترانه‌های خاصی است که دارای مخاطبان خاص هستند که اکثراً متعلق به منطقه‌ی مربوطه می‌باشند. موسیقی موجود در ترانه‌های محلی اکثراً زیرمجموعه‌ای موسیقی سنتی بوده و شعرهای موجود در چنین ترانه‌هایی با زبان محلی سروده شده‌اند و درک آن برای کسانی که با زبان محلی مربوطه آشنایی ندارند سخت است.

نکاتی در مورد شعر و ترانه

 

در انتخاب ترانه بایستی فاکتورهای بسیاری را در نظر داشت تا بیشترین بازخورد را در موسیقی به دست آورد  که نکات زیر از اصلی‌ترین نکاتی است که بایستی یک ترانه‌سرا در اشعار خود رعایت کند و مربوط به بخش ساختار اصلی ترانه می‌شود.

  1. وزن مناسب
  2. موضوع اشعار مناسب ( مربوط بخش مفهوم اشعار می باشد )
  3. گوینده و شخصی که بیان‌کننده‌ی ماجراست ( گاه ممکن است اول‌شخص باشد یا سوم شخص )
  4. زبان سرایش شعر ( گفتاری یا نوشتاری )

 مابقی نکاتی که اشاره می‌شود مربوط به ویژگی‌های یک ترانه مناسب و ماندگار می‌باشند.

  1. شعر و ترانه‌ی ساخته‌شده با صدای خواننده و شخص گوینده هم‌خوانی و مطابقت داشته باشد.
  2. صور خیال در شعر باعث انتقال مخاطب به فضای احساسی موردنظر می‌شود و سادگی و روانی اشعار بهتر درک این فضا را چندین برابر می‌کند.
  3. تکرار بیش‌ازحد بندها برای حس مخاطب مضر است و شنونده را از ترانه زده می‌کند.
  4. تنوعی که در وزن آهنگ و ترانه وجود دارد عاملی جذاب برای شنونده به شمار می‌آورد و شخص به گوش دادن به ادامه‌ی آهنگ ترغیب می‌کند.
  5. شناخت مخاطبان و سامان بندی اشعار متناسب با سن، جامعه، روحیات و …
خدمات سازآهنگ
شعر و ترانه

دسته‌بندی شعر و ترانه ازنظر مفهوم

مفهوم ترانه بخشی است مربوط به شعر ترانه می‌شود و در این حالت اشعار ازنظر معنایی و مفهومی به دودسته‌ی عرفانی و اجتماعی تقسیم می‌شوند.

اشعار عرفانی

این دسته از اشعار دارای موضوعات و مضامین عرفانی که شاعر برای اشاره‌ی چنین مضامین با زبان رمز و اشاره به سبک ویژه‌ای در قالب‌های شعری می‌پردازد.  اشعار و ترانه‌های عاشقانه زیرشاخه‌ای از اشعار عرفانی می‌باشند که امروزه مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب کرده‌اند.

اشعار اجتماعی

همان‌طور که نامش پیدا اشعار اجتماعی در حوالی موضوعات اجتماعی  سروده می‌شوند.